Miskolc látnivalók

Vissza a település adatlapjára

Anna (Petőfi)-barlang

Barlang

Miskolc,  |  Térkép

A Palotaszálló melletti függőkertek alatt húzódó mésztufa barlangot 1833-ban fedezték fel. Mennyezetén a növények gyökérzetére kivált édesvízi mészkőlerakódások láthatók. Petőfi Sándor 1847-ben járt itt (Lillafüred).

Lillafüred


Szeleta-barlang

Barlang

Miskolc,  |  Térkép

Az ősember lakhelyéül szolgált barlangban babér-levél alakú lándzsahegyeket, őskori kőszerszámokat találtak a régészek (Felsőhámor fölötti hegyoldalban).

Felsőhámor fölötti hegyoldalban


István-barlang

Barlang

Miskolc,  |  Térkép

A cseppkőképződményekben gazdag barlangot Kadice Ottokár tárta fel 1913-ban. A látogatók számára 1931-ben nyitották meg (Lillafüred, egri országút mellett).

Lillafüred, egri országút mellett


református harangtorony

Épület, építmény

Miskolc,  |  Térkép

1577-ben épült késő reneszánsz stílusban.



megyeháza

Épület, építmény

Miskolc, Városház tér 1. |  Térkép

A XVIII. sz.-ban épült, de a mostani, klasszicista homlokzatot 1836-ban kapta (Városház tér 1.).



városháza

Épület, építmény

Miskolc, Városház tér 8. |  Térkép

A XIX. sz.-ban épült romantikus stílusban (Városház tér 8.).



Déryné-ház

Épület, építmény

Miskolc, Vár utca 24. |  Térkép

A közvetlenül a vár mellett álló, XIX. sz.-i épületben lakott Déryné Széppataki Róza színésznő (Vár u. 24.).



csikótelep

Épület, építmény

Miskolc,  |  Térkép

A csipkéskúti lipicai csikótelepet 1951-ben létesítették, a szilvásváradi ménesgazdasághoz tartozik. A Bükk-fennsík adottságai, a szabadban való legeltetés jó körülményeket biztosít a csikók neveléséhez (Csipkéskút).

Csipkéskút


barlangfürdő

Fürdő, gyógyfürdő

Miskolc,  |  Térkép

A 27-31 °C-os termálvizű fürdőnek egész Európában nincs párja. 1959-ben alakították ki egy hévízes eredetű forrásbarlangban, azóta fejlesztették, bővítették. A termálvíz fürdőkúra formájában vegetatív idegrendszeri panaszok, vérkeringési zavarok és idegi eredetű gyomorpanaszok kezelésére használható. A barlangi páradús levegő a légzőszervi megbetegedésekre is jó hatással van (Miskolctapolca).



Palotaszálló

Kastély, palota, kúria

Miskolc,  |  Térkép

Lux Kálmán tervei alapján exkluzív szállodának épült 1927-1930 között. Több évtizedig szakszervezeti üdülő volt, ma ismét szálloda (Lillafüred).

Lillafüred


Magyar Ortodox Egyházi Múzeum

Múzeum, kiállítás

Miskolc, Deák F. tér 7. |  Térkép

A görög kereskedők által 1805-ben alapított iskola épületében kapott helyet 1988-ban. Gyűjteményében liturgikus ötvösmunkák, ikonok, textíliák láthatók (Deák F. tér 7.)



Herman Ottó Múzeum kiállítóhelye

Múzeum, kiállítás

Miskolc,  |  Térkép

A miskolci múzeumot 1899-ben alapították a több száz éves, iskola céljaira emelt épületben. 1953-ben nevezték el Herman Ottóról, a neves polihisztorról, a Bükk élővilágának kutatójáról. Ma a múzeum több helyen működik, itt, az eredeti épületben régészeti, várostörténeti, néprajzi és ásványkiállítás látható (Papszer u. 1.).



Miskolci Galéria

Múzeum, kiállítás

Miskolc,  |  Térkép

A város egyik legrégebbi, a XVII. sz. közepén épült lakóháza ad otthont a képzőművészeti gyűjteménynek. Rákóczi-háznak nevezik, mert II. Rákóczi Ferenc a XVIII. sz. elején itt szállt meg. Akkor Miskolc egyetlen emeletes épülete volt. Állandó kiállításai között Kondor Béla grafikái is megtalálhatók (Rákóczi u. 2.).



Kohászati Múzeum

Múzeum, kiállítás

Miskolc,  |  Térkép

A vasmű késő barokk, XIX. sz. elején épült kancellária-épületében helyezték el a gyűjteményt, amely elsősorban a diósgyőri vasgyártás több mint két évszázados történetével foglalkozik.



Herman Ottó Emlékmúzeum

Múzeum, kiállítás

Miskolc, Erzsébet sétány 33. |  Térkép

A tudós XIX. sz. végén épült nyaralójában rendezték be a kiállítást, amely Herman Ottó munkásságát, személyes tárgyait mutatja be (Lillafüred, Erzsébet sétány 33.).

Lillafüred


Massa Múzeum

Múzeum, kiállítás

Miskolc, Ómassai út  |  Térkép

A vasolvasztót (őskohót) 1810-ben építette Fazola Frigyes, értékes ipartörténeti emlék. A mellette lévő kiállítási épületben a helyi vasgyártás történetét ismerheti meg a látogató, szabadtéren XIX-XX. sz.-i kohászati gépek láthatók (Újmassa, Ómassai út).

Újmassa


Nemzeti Színház

Színház

Miskolc,  |  Térkép

Az ország legrégebbi kőszínháza 1819-1823 között épült, de néhány év múlva tűzvész martaléka lett. A mostani színházat 1847-1857 között építették romantikus elemekkel tarkított klasszicista stílusban. A kis tűztorony 1884-ből származik. Egykor itt játszott Déryné Széppataky Róza, szobra a színház melletti parkban áll (Dériné u. 1.).



avasi református templom

Templom, kápolna

Miskolc,  |  Térkép

Az ország egyik legjelentősebb késő gótikus műemléke, egy XIII-XIV. sz.-i templom helyén épült a XV. sz.-ban, ún. csarnoktemplom. A XVIII. sz.-ban a reformátusok építették újjá, kazettás mennyezettel. A szentély díszes padja (stallum) a XVI. sz.-ból, a padok a XVIII. sz.-ból származnak.



minorita templom és rendház

Templom, kápolna

Miskolc, Hősök tere  |  Térkép

A templomot 1729-1734 között építették barokk stílusban, G. B. Carlone tervei alapján. Berendezése is XVIII. sz.-i, a főoltár a XIX. sz. elején készült. Az ugyancsak barokk kolostor egyes források szerint néhány évvel később épült (Hősök tere).



magyar ortodox templom

Templom, kápolna

Miskolc, Deák F. tér 7. |  Térkép

A városban élt görög kereskedők építtették 1785-1806 között copf stílusban. Ikonosztáza késő barokk, az 1790-es évekből való, az ikonok korábbiak, a XVII-XVIII. sz.-ban készültek. A Kazáni Fekete Mária kegykép II. Katalin orosz cárnő ajándéka (Deák F. tér 7.).



református (Kakas-)templom

Templom, kápolna

Miskolc, Kossuth L. utca  |  Térkép

1786-1808 között épült késő barokk stílusban, tornyát 1865-ben emelték. A több mázsás Eszter-harangot egy tehetős miskolci polgár öntette tragikus körülmények között meghalt leánya emlékére (Kossuth L. u.).



Deszkatemplom

Templom, kápolna

Miskolc,  |  Térkép

A református fatemplom 1938-ban épült egy korábbi, ugyancsak fából emelt templom helyén. 1997. decemberében felgyújtották, leégett. Országos összefogás tette lehetővé, hogy 1999. májusára eredeti formájában felépüljön (Tetemvár, Deszkatemető).

Tetemvár, Deszkatemető


római katolikus templom

Templom, kápolna

Miskolc, Puskás Tivadar utca  |  Térkép

Középkori alapokra épült 1752-ben, barokk stílusban. Gótikus madonnaszobra a XV. sz.-ból való, berendezése XVIII. sz.-i barokk (Diósgyőr, Puskás Tivadar u.).

Diósgyőr


Bükk-fennsík

Természeti látnivaló

Miskolc,  |  Térkép

Tekintélyes hányada tartozik Miskolc közigazgatási területéhez, ugyanakkor a Bükki Nemzeti Park része. Egyik legszebb kistája a közel 800 m magasan fekvő Nagy-mező. Borókabokros, sziklás töbrei, ikertöbrei aljában gyakran víznyelőkben tűnik el a csapadékvíz, hogy a hegység peremén források formájában bukkanjon elő. Számos védett növény (pl. szártalan bábakalács) élőhelye. D-i része szigorúan védett terület.



diósgyőri vár

Vár, várrom

Miskolc,  |  Térkép

Egy honfoglalás előtti földvár helyén épült a XIII. sz. második felében. A XIV. sz.-ban, Nagy Lajos király idején alakult ki a négy saroktornyos, négyzet alaprajzú vár. 1678-ban a kurucok rombolták le, nehogy a császári csapatok kezébe kerüljön. Felújítása 1953-ban kezdődött, 1974 óta vármúzeumként működik. A rondellában a vár történetével foglalkozó kiállítás látható.



Leányvár

Vár, várrom

Miskolc,  |  Térkép

Kör alakú 20-25 m átmérőjű, kis bronzkori földvár maradványai. Egyes vélemények szerint a későbbi szkíták építették (i. e. VIII-VII. sz.). A területet 5-6 m széles árok veszi körül (Miskolctapolcától D-re, jelzett turistaúton kb. 5,5 km).

Miskolctapolcától D-re, jelzett turistaúton kb. 5,5 km


ortodox zsinagóga

Zsinagóga

Miskolc, Kazinczy F. utca 7. |  Térkép

1857-1863 között épült romantikus stílusban, tervezője Ludwig Förster bécsi építész volt (Kazinczy F. u. 7.).