Kőszeg látnivalók

Vissza a település adatlapjára

Szentháromság-szobor

Emlékmű, szobor

Kőszeg, Fő tér  |  Térkép

Barokk, 1713-ban állították az 1712. évi pestisjárvány áldozatainak emlékére (Fő tér).



sgrafittos ház

Épület, építmény

Kőszeg, Jurisics tér 7. |  Térkép

Talán a város legszebb háza. Reneszánsz eredetű, a XVI. sz.-ban épült, ebből az időből való külső falfestése is. A homlokzati fülkében álló Szűz Mária szobor a XVIII. sz.-ból származik. A díszterem mennyezetfestése a XVII. sz. elejéről való (Jurisics tér 7.).



városháza

Épület, építmény

Kőszeg, Jurisics tér 8. |  Térkép

Eredete a XIV-XV. sz.-ra nyúlik vissza, mindenkor a városi vezetők székhelye volt. Címerekkel díszített homlokzata a XVIII. sz. elején alakult ki, a két képet azonban csak a XIX-XX. sz. fordulóján készítették (Jurisics tér 8.).



lábasház

Épület, építmény

Kőszeg, Jurisics tér 2. |  Térkép

Barokk, 1774-ben építették táncmulatságok számára, ezért bálháznak is nevezik. Ráépült a középkori városfalra. Ma a levéltárnak ad otthont (Jurisics tér 2.).



Mária-oszlop

Épület, építmény

Kőszeg, Jurisics tér  |  Térkép

Barokk stílusú, 1739-ben készült (Jurisics tér).



Hősök kapuja

Épület, építmény

Kőszeg, Városház utca  |  Térkép

A török ostrom 400. évfordulóján, 1932-ben emelték az 1880-ban lebontott D-i városkapu helyén (Városház u.).



Zwinger (Öreg-torony)

Épület, építmény

Kőszeg, Chernel utca 16. |  Térkép

A középkori városfal egyik sarokbástyája volt, ma időszaki kiállításoknak ad otthont (Chernel u. 16.).



Jurisics Miklós Múzeum

Múzeum, kiállítás

Kőszeg, Jurisics tér 6. |  Térkép

A múzeum épületét, az ún. tábornokházat a XVI. sz.-ban építették késő reneszánsz stílusban. Homlokzatát a XVII-XVIII. sz.-ban átépítették. Egykor a kőszegi helyőrség parancsnokának székhelye volt. A múzeum kiállításai a céhekkel és a kismesterségekkel (órás, fésűs, mézeskalácsos, asztalos, stb.) foglalkoznak (Jurisics tér 6.).



Arany Egyszarvú Patikamúzeum

Múzeum, kiállítás

Kőszeg, Jurisics tér 11. |  Térkép

A patika 1777 óta működött itt. Barokk berendezése a korábbi jezsuita patikából származik. Az emeletet a gyógynövények szárítására, tárolására alakították ki (Jurisics tér 11.).



Szt. Jakab-templom

Templom, kápolna

Kőszeg,  |  Térkép

1403-1407 között épült gótikus stílusban, a XVII-XVIII. sz.-ban részben átépítették, barokkizálták. Mai homlok-zatát 1807-ben alakították ki, a falfülkében Szt. Jakab XVIII. sz.-i szobra áll. A hajóban XV. sz.-i falfestések, a D-i oldalkápolnában kora barokk (XVII. sz.) stukkódíszítés, a szentélyben gótikus szentségház (pasztofórium) látható. A barokk főoltár 1793-ból származik, a gótikus stílusú Madonna-szobor 1500 körül készült (Rájnis J. u.).



Szent Imre-templom

Templom, kápolna

Kőszeg, Jurisics tér  |  Térkép

A gótizáló késő reneszánsz stílusú templom 1615-1618 között épült, még a XVII. sz.-ban kétszer bővítették. Belső kiképzése barokk, a főoltárképet ifj. Dorfmeister István festette 1805-ben (Jurisics tér).



Jézus Szíve plébániatemplom

Templom, kápolna

Kőszeg, Fő tér  |  Térkép

1892-1893-ban építették neogótikus stílusban. Tornya 57 m magas (Fő tér).



kálváriatemplom

Templom, kápolna

Kőszeg,  |  Térkép

A 394 m magas hegyen álló, három tornyú, barokk templom 1729-1735 között épült. A főhomlokzatát díszítő három kereszt 1740-ben készült. Eredeti főoltára egy tűzvészben elpusztult, 1971-ben - amikor az épületet felújították - a jáki temetőkápolna oltárát hozták ide. A templomhoz vezető lépcső és szobrai 1775-ből származnak.



Jurisics-vár

Vár, várrom

Kőszeg,  |  Térkép

Két részből áll, az elő- és a belsővárból. A belsővár első építési periódusa a XIII. sz.-ra esik. A XV. sz.-ban még egy fallal és kiugró rondellákkal erősítették meg. Mai formája az 1777. évi tűzvész után alakult ki. Leghíresebb kapitánya, Jurisics Miklós vezetésével sikeresen verték vissza 1532-ben a Bécs ellen induló, hatalmas török sereg támadását. Jurisics szobra az elővár udvarán áll. A vár a XVII. sz. végén az Esterházy család birtokába került, 1931-ben eladták a honvédségnek. Ma egy részében a Jurisics Miklós Múzeum Kőszeg történetével és a kőszegi szőlőkultúrával foglalkozó kiállításai vannak. Itt látható az 1740 óta vezetett Szőlő Jövésnek Könyve , amelybe minden évben, Szt. György napján (ápr. 24.) lerajzolják a szőlőhajtásokat. A hajtás fejlettségi állapotáról az időjárásra is vissza lehet következtetni.